Aktuality

Nadpis

Saúdská Arábie připravuje novou operu s účastí českého sboru

V dubnu letošního roku se v Rijádu uskuteční premiéra první velké arabské opery. Mezi místními umělci i zahraničními hosty se na vzniku inscenace bude podílet i pěvecký sbor z Brna.

Český filharmonický sbor Brno mnohokrát reprezentoval Českou republiku na nejvyšší možné mezinárodní úrovni. Vystoupil před papežem Janem Pavlem II. ve Vatikánu, na narozeninových oslavách thajského krále v Bangkoku nebo před členy belgické královské rodiny v Bruselu. Nyní má před sebou další vysoce prestižní zahraniční angažmá, v jehož rámci se bude podílet na provedení historicky první velké opery v Saúdském království. Hudbu na arabský text saúdského spisovatele a básníka Saleha Zamanana složil australský skladatel Lee Bradshaw. Režie představení se zhostí Daniele Finzi Pasca, choreograf ceremoniálů olympijských her v Soči a v Turíně. Inscenace bude mít premiéru 25. dubna v Rijádu.

Opera Zarqa Al Yamama vychází ze starobylé pověsti z předislámské Arábie a vypráví příběh legendární ženy, která se narodila z kmene Geddesů a byla obdařena prorockým darem. Dívka v předtuše předpovídá příchod nepřátelské armády, která hrozí zničit její lid, a snaží se varovat svého vůdce a jeho rádce před hrozícím nebezpečím.

Původní hudba představí dramatický příběh ve velkolepé moderní inscenaci plné strhujících orchestrálních a sborových výkonů, jemných odstínů krásy a vokálního umění. Autor libreta ke svému dílu poznamenává: „Jsem velmi hrdý na to, že jsem napsal scénář k této opeře, protože přináší nový umělecký a estetický pohled na království a širší region. Zarqa Al Yamama ztělesňuje krvavou tragédii zobrazující dávnou historii a zároveň symbolizuje strasti Arabů v dnešním světě. Inscenace však nepostrádá naději a nabízí příslib šťastných zítřků.”

Podle vyjádření Sultana Al-Bazieho, generálního ředitele Komise pro divadlo a scénické umění, má opera zásadní význam pro oslovení nového publika a seznámení saúdské společnosti s různorodým uměním a kulturou. „Uvedení opery Zarqa Al Yamama představuje přelomový okamžik na kulturní cestě království. Tento okamžik bude inspirací pro novou generaci saúdských umělců a představí kulturu Saúdské Arábie světovému publiku." Al-Bazie si od uvedení nové inscenace slibuje nejen zvýšení zájmu saúdské veřejnosti o operu, ale i rozvoj nového kulturního odvětví a s ním spojený vznik nových pracovních míst.

Hudebního nastudování se zhostí dirigent Pablo Gonzales. Partnery Českému filharmonickému sboru Brno budou Drážďanští symfonikové. Titulní pěveckou roli ztvární světově uznávaná mezzosopranistka Dame Sarah Connolly, v dalších hlavních rolích vystoupí saúdští pěvci Khayran Al Zahrani, Sawsan Albahiti a Reemaz Oqbi, kteří jsou tvářemi současného rozvoje národního hudebního programu království. Na vzniku inscenace se budou podílet i další mezinárodně uznávaní umělci – basista Clive Bailey, sopranistky Amelia Wawrzon a Serena Farnocchia, tenorista Paride Cataldo a barytonista George von Bergen.

„Pozvání k účasti na této výjimečné kulturní události Saúdského království je potvrzením vynikajícího mezinárodního renomé, kterému se Český filharmonický sbor Brno ve světě těší. Jsem rád, že se můžeme tohoto významného projektu zúčastnit a reprezentovat Českou republiku v zemi, do které se čeští umělci zas až tak snadno nedostanou,“ říká o angažmá Českého filharmonického sboru Brno jeho zakladatel a ředitel Petr Fiala.

Úvodní hudební zkoušky s dirigentem a sólisty proběhnou v prvním březnovém týdnu v sídle sboru na brněnském výstavišti. Celý duben pak stráví sbor v Rijádu. Zpěváci pod vedením druhého sbormistra Joela Hány nyní stojí před opravdovou výzvou: naučit se zpaměti libreto v arabštině!

Ředitel Českého filharmonického sboru Brno vyhlašuje konkurz do hlasové skupiny

TENOR

 

Náležitosti přihlášky:

Jméno, příjmení

Adresa trvalého bydliště

E-mail, telefon

Nezbytnou přílohou k přihlášce je stručný životopis.

 

Přihlášky s přílohou zašlete nejpozději do pátku 25. srpna 2023 na slahar@cfsbrno.cz nebo poštou na adresu
Český filharmonický sbor Brno, Výstaviště 1, 603 00 Brno.

Vybraní uchazeči budou pozváni ke konkurzu, který se uskuteční v první polovině září 2023.

Uchazeči si ke konkurzu připraví 2 lidové písně v českém nebo slovenském jazyce a 2 operní nebo oratorní árie v originálních jazycích.

Korepetitor bude ze strany Českého filharmonického sboru Brno zajištěn.

Novinky e-mailem

To nejdůležitější o sboru do vašeho e-mailu.

Odebírat